Past Samuel DuBois Cook Award Recipients

2019 Cook Society winners
L-R: Vincent Price, E'Vonne Coleman, Corey Pilson, Adriane Lentz-Smith, Benjamin Reese, Pamela Montgomery, Onye Emmanuel Akwari (seated),
Felix Odilli Nwogbo Jr., Dionna Monique Gamble, and Syliva F. Cook

Cook Society Honors Leaders Building a More Inclusive Campus

 

2019 Award Recipients

  • E'Vonne Coleman: Distinguished Service Award
  • Onye Emmanuel Akwari: Raymond Gavins Distinguished Faculty Award
  • Adriane Lentz-Smith: Raymond Gavins Distinguished Faculty Award
  • Dionna Monique Gamble: Sammie Award
  • Felix Odili Nwogbo, Jr.: Sammie Award
  • Pamela Montgomery: Sammie Award
  • Corey Pilson: Sammie Award
  • Benjamin D. Reese, Jr., Special Recognition

 

2018 Award Recipients
  • Andrea Harris: Distinguished Service Award
  • Debra Brandon: Raymond Gavins Distinguished Faculty Award
  • Felicia Tittle: Sammie Award
  • Danielle Purifoy, J.D.: Sammie Award
  • Michael Ivory, Jr.: Sammie Award
2017 Award Recipients
  • Richard H. Brodhead: Distinguished Service Award
  • David Malone: Raymond Gavins Distinguished Faculty Award
  • Wahneema Lubiano: Raymond Gavins Distinguished Faculty Award
  • Juan Ramirez, Jr.: Sammie Award
  • Henry Washington Jr.: Sammie Award
  • Edward Gomes: Sammie Award
  • Leonidas Nelson Jr.: Sammie Award
2016 Award Recipients
  • Sharon Elliott Bynum: Distinguished Service Award (posthumously awarded) received by Carolyn Henson (sister)
  • Stephanie Helms Pickett: Sammie Award
  • Courtnea Rainey: Sammie Award
  • Kari Barclay: Sammie Award
  • Delbert Wigfall: Sammie Award
  • Paula Tanabe: Sammie Award
2015 Award Recipients
  • Martin Eakes: Distinguished Service Award
  • Barbara Lau: Sammie Award
  • Lee Willard: Sammie Award
  • Sherilynn Black: Sammie Award
  • Marcus Rodriguez: Sammie Award
  • Natalie Hall: Sammie Award
2014 Award Recipients
  • William J. Barber, II: Distinguished Service Award
  • Kerry Haynie: Sammie Award
  • Naureen Huda: Sammie Award
  • Camille Jackson: Sammie Award
  • Patricia James: Sammie Award
  • Roketa Shanell Sloan: Sammie Award
  • David Stein: Sammie Award
2013 Award Recipients
  • Kevin White: Distinguished Service Award
  • Lee D. Baker: Sammie Award
  • Dorothy L. Powell: Sammie Award
  • Li-Chen Chin: Sammie Award
  • Dan Kimberg: Sammie Award
  • Yuridia Ramirez: Sammie Award
  • Charles H. West: Sammie Award
  • Marcus Benning: Sammie Award
2012 Award Recipients
  • Evelyn Schmidt: Distinguished Service Award
  • William Griffith: Special Recognition Award
  • Alexandra Swain: Sammie Award
  • Allison Curseen: Sammie Award
  • Chandra Guinn: Sammie Award
  • William Turner: Sammie Award
2011 Award Recipients
  • Kevin McDonald: Distinguished Service Award
  • Raymond Gavins: Sammie Award
  • Deborah Wahl: Sammie Award
  • Navid Pourtaheri: Sammie Award
  • Lauren Kottis: Sammie Award
2010 Award Recipients
  • Ann Atwater: Distinguished Service Award
  • Bradley Collins: Sammie Award
  • Alethea Duncan: Sammie Award
  • Keith Lawrence: Sammie Award
  • Naomi Johnson, The Girls Club: Sammie Award
  • Shari Baker, The Girls Club: Sammie Award
  • Loren Krueger, The Girls Club: Sammie Award
  • Kelsey Porter, The Girls Club: Sammie Award
  • Gary Ybarra: Sammie Award
2009 Award Recipients
  • Peter Klopfer: Distinguished Service Award
  • William Fulkerson: Sammie Award
  • Martha Absher: Sammie Award
  • Mel Williams: Sammie Award
  • Flint Wang: Sammie Award
  • Dinh Xuan Phan: Sammie Award
2008 Award Recipients
  • Robert J. Thompson, Jr.: Special Honoree
  • MaryAnn Black: Distinguished Service Award
  • Patrick Alexander: Sammie Award
  • Maureen Cullins: Sammie Award
  • Paula McClain: Sammie Award
  • Lauren Gonzalez: Sammie Award
  • Calvin Howell: Sammie Award
  • Andrew Cook: Sammie Award
2007 Award Recipients
  • LeRoy T. Walker: Special Honoree
  • Rev. Joseph Harvard: Distinguished Service Award
  • John Cline: Community Betterment Award
  • Nirmala Chilamkurti: Undergraduate Student Award
  • Luke Stewart: Undergraduate Student Award
  • Xing Zong: Graduate Student Award
2006 Award Recipients
  • Mayor William V. Bell: Distinguished Service Award
  • John M. Branion, III: Pioneer Award
  • Robert Dean: Pioneer Award
  • Jacqueline Looney: Community Betterment Award
  • Mayme Webb-Bledsoe: Community Betterment Award
  • Ripal Shah: Undergraduate Student Award
  • Marcia Eisenstein: Undergraduate Student Award
  • Cord Whitaker: Graduate Student Award
2005 Award Recipients
  • Johnnetta B. Cole: Distinguished Service Award
  • R. Sanders Williams: Pioneer Award
  • Bradley Simmons: Community Betterment Award
  • Judith S. White: Community Betterment Award
  • Julia Hamilton: Undergraduate Student Award
  • Venis Wilder: Undergraduate Student Award
  • Staci Arnold: Graduate Student Award
2004 Award Recipients
  • Nannerl O. Keohane: Distinguished Service Award
  • John Burness: Distinguished Service Award
  • William "Monty" Reichert: Pioneer Award
  • Martina Bryant: Pioneer Award
  • Judith Ruderman: Community Betterment Award
  • Amanda Earp Diekman: Undergraduate Student Award
  • Amy Lazarus: Undergraduate Student Award
  • Robert Saunders: Graduate Student Award
  • Shayla Nunnally: Graduate Student Award
2003 Award Recipients
  • William Chafe: Special Honoree
  • Charles Johnson: Special Honoree
  • Charles Payne: Pioneer Award
  • H. Curtis Bowens: Community Betterment Award
  • Kesav Mohan: Undergraduate Student Award
  • Victoria DeFrancesco: Graduate Student Award
  • David Edwards: Graduate Student Award
2002 Award Recipients
  • Susan B. King: Distinguished Civic Service Award
  • Phail Wynn, Jr.: Distinguished Civic Service Award
  • Brenda E. Armstrong: Pioneer Award
  • James E. Coleman: Community Bettement Award
  • Deanna Atchley: Undergraduate Student Award
  • Adam Grossman: Undergraduate Student Award
  • Herb Sellers: Undergraduate Student Award
  • Bianca Williams: Undergraduate Student Award
  • Christina Chia: Graduate Student Award
  • Wilda Gafney: Graduate Student Award
  • Charles McKinney: Graduate Student Award
2001 Award Recipients
  • Mary D.B.T. Semans: Distinguished Civic Service Award
  • Elna B. Spaulding: Distinguished Civic Service Award
  • Kathy A. Silbiger: Pioneer Award
  • John W. Strobehn: Pioneer Award
  • Linda Fayd Capers: Community Betterment Award
  • Kenneth Kreuzer: Community Betterment Award
  • Constance Simmons: Community Betterment Award
  • Denis Godwin Antoine: Student Award
  • Marco Luis Davila: Student Award
  • Laura Elizabeth Hayman: Student Award
2000 Award Recipients
  • Myrna Adams: Pioneer Award
  • Karla Holloway: Pioneer Award
  • Janet Smith Dickerson: Pioneer Award
  • Anita-Yvonne Bryant: Community Betterment Award
  • Paul Nii-Amar Amamoo: Community Betterment Award
  • Jeremy Huff: Community Betterment Award
1999 Award Recipient
  • Paul Jeffrey: Special Honoree Award
1998 Inaugural Dinner
  • No Awards Given